Šperky
Šperky z našeho atelieru vznikají v srdci Prahy na Starém Městě, které je tradičním místem výroby, těch nejlepších šperků.
Naše šperky jako snubní, zásnubní prsteny, náušnice, přívěsky, řetízky, náhrdelníky a další šperky vyrábíme ručně i za použití moderních technologií, jako je 3D tisk, laser a další.
Šperky vyrábíme s největší pečlivostí z nejkvalitnějších drahých kovů a aby šperk byl opravdu kvalitní, tak stejný důraz klademe na výběr toho nejlepšího drahého kamene pro výrobu našeho šperku.
K výrobě skutečného šperku používáme pouze přírodní drahé kameny (diamanty, rubíny, safíry, smaragdy a další) od námi lety prověřených dodavatelů u kterých máme jistotu pravosti a nekonfliktní původ drahokamů.
Veškeré naše drahé kameny mají certifikáty a diamanty od velikosti 0.30 ct mají mezinárodní certifikáty od nejrenomovanějších gemologických laboratoří – GIA, HRD, IGI.
Tip
Pokud to Váš rozpočet nedovoluje, tak doporučujeme použít místo přírodního diamantu laboratorně vytvořený diamant, který má stejné vlastnosti jako diamant přírodní a jeho výhodou je výrazně nižší cena.
Zde si můžete prohlédnout a dozvědět se základní informace o nejoblíbenějších drahých kamenech z takzvané velké čtyřky (diamant, rubín, safír, smaragd). Další vhodné drahokamy pro výrobu šperků jsou například akvamarín, almandin, citrín, peridot, opál, granát, rubelit, turmalín, spinel, tanzanit a mnoho dalších.
Pokud by jste chtěli detailnější informace o těchto, nebo o jiných drahokamech, rádi si s vámi o nich popovídáme osobně, popřípadě poradíme s výběrem vhodného drahokamu.

Diamant
Jeho název pochází z řeckého slova adamas (nezničitelný).
Diamant je krystalickou formou uhlíku – C a je to nejtvrdší běžně dostupný drahokam. Tvrdost diamantu je 10 na Mohsově stupnici a je 4x tvrdší než korund.
Diamanty údajně vznikly při velmi vysokých teplotách okolo 1200 °C a tlaků 4.5 – 6 Gpa nejčastěji v hloubkách 150 – 200 km pod zemským povrchem.
Přibližně pouze 20 procent vytěžených diamantů je vhodných pro výrobu šperků. Běžně se diamanty hodnotí podle takzvaného systému 4C, které jako standart zavedla nejprestižnější gemologická laboratoř GIA ( Gemological Institute of America ) v roce 1953.
Běžně se diamanty hodnotí podle takzvaného systému 4C, které jako standart zavedla nejprestižnější gemologická laboratoř GIA ( Gemological Institute of America ) v roce 1953.
4C – v tomto systému se hodnotí 4 základní a klíčové vlastnosti diamantu, které všechny začínají na písmeno C, proto se označuje tento systém jako 4C.
Color barva diamantu
Color - barva diamantu se hodnotí na stupnici abecedy ale začíná od písmene D až do písmene Z.
Písmeno D označuje nejlepší barvu a písmeno Z označuje nejhorší barvu na stupnici hodnocení diamantů.
- D-E-F bezbarvé diamanty (Tyto diamanty jsou vzácné a nejdražší)
- G-J téměř bezbarvé diamanty
- K-M velmi jemné stopy barvy
- N-R jemné stopy barvy
- S-Z zřetelné stopy barvy
Clarity čistota diamantu
Clarity - čistota diamantu označuje různé vady a nečistoty v diamantu, jako jsou inkluze, praskliny a další. Nejcennější jsou bezchybné diamanty.
- FL – Flawless jsou bezchybné diamanty kde ani zkušený odborník (gemolog) pod silným mikroskopem nevidí inkluze ani povrchové vady diamantu.
Tyto diamanty bývají také označovány jako LC (Loupe Clean - lupou čisté) a jsou extrémně vzácné a drahé diamanty investiční diamanty. - IF - Internally Flawless jsou vnitřně bezchybné diamanty, kde odborník pod silným mikroskopem může objevit povrchové mikroinkluze.
Tyto diamanty bývají také označovány jako LC (Loupe Clean - lupou čisté), jsou to extrémně vzácné a drahé investiční diamanty. - VVS1 – Very Very Small Inclusions 1 jsou označovány diamanty které obsahují velmi, velmi malé inkluze, které jsou viditelné odborníkem při použití kvalitní 10 násobně zvětšující lupy.
Diamanty této čistoty jsou také vhodné jako investiční diamanty. - VVS2 - Very Very Small Inclusions 2 jsou označovány diamanty které obsahují velmi, velmi malé inkluze, které jsou viditelné odborníkem při použití kvalitní 10 násobně zvětšující lupy a tyto inkluze jsou větší, nebo jsou ve větším množství než u čistoty VVS1.
Diamanty této čistoty jsou stále vhodné jako investiční diamanty. - VS1 - Very Small Inclusions 1 jsou označovány diamanty kde zkušený odborník dokáže za pomoci 10 násobně zvětšující lupy identifikovat velmi malé inkluze a pouhým okem jsou čisté. Tyto diamanty mohou větší inkluze obsahovat pouze po stranách diamantu a nesmí být uprostřed a pod tabulkou diamantu.
Tyto diamanty jsou vhodné pro luxusní šperky. - VS2 - Very Small Inclusions 2 jsou označovány diamanty kde zkušený odborník dokáže za pomoci 10 násobně zvětšující lupy identifikovat velmi malé inkluze a pouhým okem jsou čisté. Na rozdíl od čistoty VS1 jsou se větší inkluze akceptovány i ve středu diamantu.
Tyto diamanty jsou vhodné pro luxusní šperky. - Si1 - Small Inclusions 1 jsou označovány diamanty, kde zkušený odborník dokáže za pomoci 10 násobně zvětšující lupy identifikovat inkluze. Pouhým okem se tyto diamanty jeví jako čisté a jsou vhodné pro výrobu šperků.
- Si2 - Small Inclusions 2 jsou označovány diamanty, kde lze za pomoci 10 násobně zvětšující lupy identifikovat inkluze a zde již mohou být některé inkluze viditelné i pouhým okem.
Tyto diamanty jsou také hojně používány pro výrobu šperků. - I1 - Inclusions 1 jsou označovány diamanty, kde jsou většinou inkluze viditelné již pouhým okem. Inkluze v těchto diamantech ještě výrazně neovlivňují brilanci a jiskru diamantu.
Často se používají ve špercích, kde rozpočet nedovoluje použití lepší čistoty diamantů. - I2 - Inclusions 2 jsou označovány diamanty, kde jsou většinou inkluze viditelné již pouhým okem, které již mají vliv na brilanci a jiskru diamantu.
Tyto diamanty již nedoporučujeme k výrobě kvalitních šperků. - I3 - Inclusions 3 jsou označovány diamanty, kde jsou viditelné velké množství velkých inkluzí, prasklin patrných pouhým okem, tyto diamanty nemají brilanci a jiskru.
Tyto diamanty již nedoporučujeme k výrobě kvalitních šperků.
Cut brus diamantu
Cut - stupně kvality brusu diamantu. Tento parametr vypovídá o kvalitě vybroušení diamantu a od toho se odvíjí, zda má diamant takzvanou brilanci, oheň a jiskru. Hodnocení brusu se řadí do pěti kategorií.
- Excellent - EXC - excelentní brus je nejvyšší stupeň hodnocení a tyto diamanty mají nejvyšší brilanci.
Diamanty s tímto brusem jsou vhodné pro investiční diamanty a pro luxusní šperky. - Very good – VG - velmi dobrý brus má stále výbornou brilanci a pouhým okem téměř nerozeznatelný od excelentního brusu.
Diamanty s tímto brusem jsou vhodné pro výrobu kvalitních šperků. - Good – G - dobrý brus, který má stále dobrou brilanci ale již ne tak vysokou jako diamanty EXC a VG.
Diamanty s tímto brusem jsou vhodné pro výrobu šperků. - Fair – F - uspokojivý brus tyto diamanty mají o poznání menší třpyt než diamanty lepšího brusu.
Diamanty s tímto brusem již příliš nedoporučujeme pro výrobu šperků. - Poor – P - slabý brus již nesplňuje nároky na kvalitní brus a u diamantů s tímto brusem se většina světla dopadajícího na diamant ztrácí a diamant nemá brilanci.
Diamanty s tímto brusem nedoporučujeme pro výrobu šperků. - Další podkategorie hodnocení brusu diamantu jsou:
Polish - vyleštění plošek (faset) diamantu
Symetry – symetrie diamantu
Nejlépe hodnocené diamanty se označují jako 3xEXC (Triple Excellent) a jsou to diamanty, které mají hodnocení brusu, vyleštění a symetrii hodnocené jako Excellent.
Diamanty se nejčastěji brousí do těchto tvarů:
Carat weight váha diamantu
Carat – ct váha diamantu v karátech. Tato jednotka hmotnosti se v klenotnictví používá pro váhu diamantů a drahokamů. Jednotka byla historicky ve středověku odvozena z hmotnosti semene svatojánského chleba ( lat. Ceratonia siliqua ), které se používalo v Arábii a Persii pro určování cen drahých kamenů. Tyto semínka mají vždy stejnou velikost, váhu a neabsorbují vlhkost.
1 karát = 200 mg = 0.2 g
Cenu diamantu určuje jeho váha v karátech neroste úměrně jejich hmotnosti.
Například 2 ct diamant je dražší než 2 kusy 1ct diamantů, čím jsou diamanty větší jsou i vzácnější a dražší.
Rubín
Rubín je jeden z nejcennějších drahokamů růžové až sytě červené barvy, která bývá označována jako barva holubí krve.
Jeho název je odvozen od latinského slova rubeus, což je v překladu červený.
Rubín je po staletí považován za kámen bohatství a ochrany. Jedná se o korund, který má tvrdost 9 na Mohsově stupnici. Červená barva rubínu způsobena obsahem stopových prvků chromu.
Rubín je jedním z nejvzácnějších a nejkrásnějších drahých kamenů, pokud je rubín špičkové ( sytě červené ) barvy, výborné čistoty a větší velikosti zhruba od 5 ct, tak jsou jeho ceny závratně vysoké a překonávají ceny podobně velkých diamantů.
Nejčastějším nalezištěm rubínů je Šrí Lanka, Barma, Kambodža a Thajsko.Rubíny se brousí do různých i fantazijních brusů.


Safír
Safír je jedním z nejcennějších drahokamů modré barvy. Jeho název pochází z latinského sapphirus což znamenalo obecněji drahokam. Stejně jako u rubínu se jedná o korund, takže má vysokou tvrdost 9 na Mohsově stupnici.
Modré safíry mají široké spektrum odstínů a modrá barva je důsledkem obsahu titanu a železa. Nejcennější a nejkrásnější modré safíry jsou kašmírské, dále nádherné safíry jsou barmské a srílanské.
Kašmírské safíry jsou sytě modré, ceny větších kamenů mohou dosahovat závratných částek a jsou vyhledávány jako investiční kameny.
Safíry jsou i jiných barev jako žluté, oranžové, růžové, purpurové, fialové, zelené a hnědé. Nejcennější a nejvzácnější safír mimo modré barvy je safír padparádža (padparadscha), který má losově červenou barvu se správným poměrem žluté a oranžové barvy.
Smaragd
Smaragd je nejznámější a nejcennější odrůdou berylu a je pro něj typická zelená až modrozelená barva. Smaragd je měkčí a křehčí drahokam s tvrdostí 7.5 – 8 na Mohsově stupnici. Za svou nezaměnitelnou a krásnou zelenou barvu vděčí obsahem chromu a vanadu.
První zmínky o smaragdech jsou již z dob starověkého Egypta Nejcennější a nejznámější smaradgy jsou bezpochyby ty kolumbijské. Nejznámější a nejkrásnější kolumbijské smaragdy jsou z dolů v oblasti Muzo a Chivor. Další světová naleziště jsou v Brazílii, Zambii, USA, Rusku a v Evropě je to rakouské naleziště Habachtal.
U smaradgů jsou typické vnitřní inkluze a nečistoty, větší velmi čisté a výrazně zelené kolumbijské smaragdy dosahují astronomické ceny. Většina smaragdů bývá upravena nejčastěji různými pryskyřicemi, nebo cedrovým olejem.
Smaradg se nejčastěji brousí do smaragdového brusu ( Emerald cut ), který vymysleli brusiči s ohledem na jeho vysokou štěpnost, tento brus má tvar obdélníku se zkosenými rohy a nechá dokonale vyniknout plné kráse smaragdu. Další tvary brusu u smaragdů ovál, kapka, kulatý briliantový brus.
Pokud máte zájem o nějaký kolumbijský smaragd, tak nás neváhejte kontaktovat.